Czym są choroby przyzębia?
Jest to grupa przewlekłych schorzeń zapalnych niszczących tkanki utrzymujące zęby w zębodołach. Występują one powszechnie – są 6 na liście najczęściej rozpoznawanych chorób na świecie. Szacuje się, że dotyczą 50 % dorosłych i są główną przyczyną utraty zębów. Negatywnie wpływają na odżywianie, ogólny stan zdrowia, mowę, wygląd twarzy, a tym samym znacząco obniżają jakość życia. Głównym czynnikiem wywołującym choroby przyzębia są zawsze bakterie płytki nazębnej. Pogorszenie higieny prowadzi do większego nagromadzenia płytki bakteryjnej i rozwoju zapalenia. W wyniku przedłużającego się odkładania płytki nazębnej pojawiają się w niej bakterie o dużej zjadliwości w stosunku do tkanek przyzębia – tzw. periopatogeny – to ich oddziaływanie na tkanki przyzębia jest wyjątkowo niebezpieczne. Na obecność antygenów bakteryjnych organizm reaguje zapaleniem, wtedy potrzebna jest interwencja terapeutyczna. Oprócz bakterii płytki nazębnej czynnikiem najsilniej oddziałującym na przyzębie w sposób negatywny jest palenie tytoniu. U osób palących ryzyko utraty kości wyrostka zębodołowego wzrasta od dwóch do ośmiu razy. Siła wpływu palenia tytoniu zależy od czasu trwania nałogu i liczby papierosów wypalanych każdego dnia. Choroby przyzębia dzielimy na zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia.
Zapalenie dziąseł (gingivitis): mówimy wtedy, gdy stan zapalny dotyczy tylko tkanek miękkich otaczających ząb czyli dziąsła, to choroba odwracalna,a więc po usunięciu płytki nazębnej zostaje wyleczona i nie pozostawia jakichkolwiek skutków.
Zapalenie przyzębia (periodontitis): występuje wtedy, gdy stan zapalny się rozszerza i doprowadza do utraty tkanek utrzymujących ząb w zębodole, a więc włókien ozębnej i kości wyrostka zębodołowego. Niestety skutki tej choroby są nieodwracalne i nawet po usunięciu przyczyny zapalenia zniszczenie kości pozostaje. Kolejne nawroty stanu zapalnego lub długo nieleczone zapalenie przyzębia doprowadza do postępującego ubytku kości, a w konsekwencji do rozchwiania zęba i jego utraty.
Pamiętaj!
Niechirurgiczne leczenie przyzębia oraz osiągnięcie optymalnej higieny jamy ustnej przeważnie prowadzą do ustąpienia objawów zapalenia.
Dlatego w chwili gdy zaobserwujesz: brzydki zapach z ust, krwawienie z dziąseł, obrzęk dziąseł, kamień nazębny musisz niezwłocznie zgłosić się do lekarza dentysty w celu leczenia. Szybka interwencja zmniejszy stan zapalny jak również może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby przyzębia.
Metody leczenia stosowane w naszym gabinecie:
- Leczenie niechirurgiczne:
- Scaling nad i poddziąsłowy – usunięcie złogów kamienia
- Full Mouth Desinfection – nowoczesna metoda leczenia niechirurgicznego stosowna w naszym gabinecie, wymaga jednak również zaangażowania pacjenta w domu
- Kiretaż otwarty i zamknięty
- Piaskowanie – usunięcie przebarwień zębów
- Zastosowanie różnych protokołów leczenia – w zależności od stopnia zaawansowania choroby
- Szynowanie zębów
- Leczenie chirurgiczne
- zabiegi regeneracyjne
- pokrywanie recesji dziąsłowych
- augumentacja bezzębnego wyrostka
- implanty